Hluk, 21. listopadu 2012 – V České republice byl odstartován tříletý projekt na podporu řepkového oleje „Řepkový olej – olej nad zlato“, který se zaměří na vysvětlování výhod řepkového oleje pro potravinářské účely spotřebitelům. Na dnešním setkání pěstitelů a zpracovatelů řepky také odborná komise udělila ocenění „Nutričně nejkvalitnější řepka roku 2012“ dvěma odrůdám řepky olejky – v kategorii nově registrovaných odrůd zvítězila hybridní odrůda DK Explicit, v kategorii odrůd z aktuálního Seznamu doporučených odrůd hybrid Jumper.

Projekt „Řepkový olej – olej nad zlato“

Jde o tříletý projekt řízený Svazem pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO), jehož cílem je podpora potravinářského využití řepkového oleje v rámci celé České republiky a zvýšení povědomí o nutričních vlastnostech řepkového oleje a následně možnosti jeho uplatnění pro přímou konzumaci. Projekt je financován kombinovaně ze zdrojů Evropské unie, Ministerstva zemědělství/SZIF, SPZO a dvou komerčních subjektů – Unilever a Agrofert.

Soutěž o nutričně nejkvalitnější řepku

Soutěž již pátý rok vyhlašuje Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) a společnost Unilever, která využívá řepkový olej pro výrobu kvalitního rostlinného tuku Rama a majonézy Hellmann´s. Cílem soutěže je mimo jiné i propagace a podpora spotřeby řepkového oleje v České republice, který výživoví odborníci doporučují jako vhodný pro lidské zdraví.

„Řepkový olej je významnou, ale zatím u nás ne zcela doceněnou surovinou v potravinářském průmyslu. Jeho konzumace přispívá k vyváženému příjmu jednotlivých mastných kyselin a díky nízkému obsahu nasycených mastných kyselin v řepkovém oleji se jejich podíl v dané potravině snižuje. Podobně používání řepkového oleje v domácnosti místo jiných olejů a tuků rovněž snižuje konzumaci škodlivých nasycených mastných kyselin. Proto jej odborníci doporučují k přímé spotřebě i jako surovinu pro výrobu různých potravin – například rostlinných tuků či majonéz,“ říká manažer vývoje a jakosti doc. Ing. Jiří Brát, CSc. ze společnosti Unilever.

Odborníci doporučují: vyměňte živočišné tuky za rostlinné

V posledních letech mají tuky obecně mezi širokou veřejností špatnou pověst. Nejvýraznějším důvodem je narůstající výskyt nadváhy v populaci. Ten však není spojen pouze s konzumací tuků, ale především s nerovnováhou mezi příjmem a výdejem energie.

Podle výživových doporučení bychom měli konzumovat přibližně dvě třetiny rostlinných tuků a jednu třetinu tuků živočišných. To znamená, že nenasycené mastné kyseliny by měly v naší stravě převažovat a od tohoto principu by se měl odvíjet i výběr potravin a celková skladba stravy.

Jak se hodnotí nejlepší řepka?

„Hodnocení přihlášených odrůd probíhalo podle předem určených pravidel a pomocí speciálního vzorce zohledňujícího nejvyšší obsah esenciálních mastných kyselin, přičemž větší důraz byl

kladen na obsah omega 3 mastných kyselin, kterých je v naší stravě větší nedostatek,“ dodává doc. Ing. Petr Baranyk, CSc. ze SPZO.

Proč je řepkový olej vhodný pro výrobu potravin a náš organismus?

Řepkový olej obsahuje v porovnání s ostatními oleji nejméně nasycených mastných kyselin a naopak významné množství vícenenasycených mastných kyselin včetně esenciálních omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Z hlediska podílu omega 3 mastných kyselin patří dokonce mezi nejvýznamnější zdroje. I z toho důvodu výrobci, včetně společnosti Unilever, využívají řepkový olej pro výrobu kvalitních rostlinných tuků či majonéz.

Výživoví odborníci z České republiky i celého světa se také shodují na nutnosti omezovat příjem nasycených a trans mastných nenasycených kyselin, obsažených zejména v živočišných tucích, a naopak zvyšovat příjem vícenenasycených mastných kyselin, včetně esenciálních omega 3. Ty jsou stejně jako esenciální omega 6 nezbytné pro naše zdraví, které může řepkový olej pozitivně ovlivnit. Tělo si je neumí vytvořit samo, a proto je důležitý jejich dobrý zdroj. Esenciální mastné kyseliny totiž pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu a snižovat riziko onemocnění srdce a cév. Organizmus je potřebuje k zajištění základních buněčných funkcí, bez nichž by nebyla možná látková výměna.

„Vývoj skladby mastných kyselin v řepkovém oleji je nutné bedlivě sledovat, protože se stále mění. Pokud by poklesl obsah vícenenasycených mastných kyselin a zejména kyseliny linolenové, řepkový olej by jako nutričně velmi hodnotná surovina pro potravinářský průmysl přestal být tolik atraktivní,“ okomentoval důvod ocenění vybraných odrůd doc. Brát.

Tisková zpráva. Více informací na www.zdravykorinek.czwww.spzo.cz